Her gün milyonlarca bebek dünyaya gelmektedir. Birçok bebekte görme sıkıntıları yaşanırken, şaşılık(göz kayması) problemleri de ortaya çıkmaktadır. Şaşılık problemi giderilebilir bir sağlık problemidir. Bebeklerde Şaşılık Tedavisi nin başarılı olacağını gösteren en önemli detay erken konulan teşhis ve gerekli tedavinin hemen başlatılmasıdır. Göz bebeklerinin içe doğru kayması ile belirti veren şaşılık problemi en fazla 0-2 yaş arası çocuklarda görülebilir. Şaşılık doğuştan olabileceği gibi doğduktan sonra da karşılaşılabilir.

 

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi
Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

 

Bebeklerde Şaşılık Nasıl Giderilir?

 

Özellikle Bebeklerde Şaşılık Tedavisi nde, kullandığımız yeni teknoloji ekipmanlarımız ve anlaşmalı olduğumuz A sınıfı hastanelerde size sunduğumuz ameliyathane olanaklarımızla başarı sağlamaktayız. Bebeklerde şaşılığın ortaya çıkması 3. ve 5. aylar arasında ortaya çıkmaktadır. Bu aylarda görülen şaşılık daha az girişimsel bir ameliyatla giderilebilir. Göz kayması olarak da bilinen bu rahatsızlık için vakit kaybetmemeniz önerilir. Muayenehanemizde şaşılık ile ilgili gerekli tetkik ve muayeneleriniz yapılır ve ebeveynler bilgilendirilir. Şaşılık iki gözde olabileceği gibi tek gözde de meydana gelebilir. Uzman hekimlerimiz bebeklere uyguladıkları ameliyatlarla kısa sürede sağlıklarına kavuşabilmeleri için ellerinden geleni yaparlar.

 

Şaşılığın Zararları

 

Şaşılık ilk etapta sadece görsel olarak rahatsız etse de zamanla bakış açısını daraltmak gibi bebekleri tıbbi olarak ta zorlayabilir. Bu nedenle uzman hekimlerimiz gerekli bilgilendirmeyi yaparak tedavi yollarının hepsini aileye sunar. Seçilen tedavi yöntemi uygulanarak bebeklerin göz kaymaları kısa sürede iyileştirilebilir. Bu konuda mesleki bilgi ve becerilerimize sonuna kadar güveniyor ve tüm donanımımızla her zaman sizlerin yanında olabilmeyi hedefliyoruz.

Şaşılık tedavi edilmezse bebeklere bazı olumsuz durumlar yaratabilir. Bunlardan en önemlisi ise görme sıkıntısı yaşanabilmesidir. Bu anlamda doğan her bebeğe şaşılık testi yaptırılması gerekli ve zorunludur. Muayenehanemizde bu test son teknoloji cihazlarla yapılmaktadır. Bizim için çocukların sağlığı her şeyden önce gelir. Göz alanındaki tecrübe ve uzmanlığımız ışığında şaşılık problemini tamamen ortadan kaldırabilmekteyiz.


Bebek şaşılık tedavisi ile hem estetik olarak gözlerin düzelmesi ve hem de gözlerin görme keskinliğinin artması hedeflenir. Diğer bir hedef ise göz tembelliğini engellemektir. Bazı hastalarda bu hedeflerin hepsine birden ulaşamıyoruz. Bunun nedeni olarak tedaviye uyumsuzluk veya geç teşhis ve tedaviye başlanması görmekteyiz


Bebeklerde görme gelişimi ve bebek göz muayenelerinin takibi büyük önem taşır. Bebeğinizde kayma şüphesinde dahi muayene olmayı ihmal etmeyin.


Bebeklerde göz kayması, bebek göz muayenesi ve bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı gibi konularda uzman olarak çalışıyoruz.