Bebeklerde Şaşılık Neden Olur?

Çağımızın sorunları arasında yer alan Bebeklerde Şaşılık Neden Olur sorusu , oldukça sık karşılaşılabilen sorulardan bir tanesidir. Bütün organların içerisinde hareket anlamında en mükemmel şekilde donatılmış olan gözlerde 6’şar adet kas bulunmaktadır. Bu kaslar uyum içerisinde birlikte çalışarak odaklanmayı ve görmeyi sağlamaktadır. Ancak kimi zaman bu kasların görevini iyi yapmaması sonucunda göz kaymaları ya da şaşılık gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bebekler için ilk 3 ay içerisinde gerçekleşen ve ara sıra olan kaymalar, kasların tam anlamıyla gelişmemesi nedeni ile oldukça normaldir. Fakat bu kaymaların sık olması ve ilerleyen aylarda devam etmesi durumunda mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

 

Bebeklerde Şaşılık Neden Olur?
Bebeklerde Şaşılık Neden Olur?

 

Bebeklerde Şaşılık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 

Genellikle bebeklerde şaşılık sorunu birçok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bu faktörler arasında ilk sırada genetik unsurlar yer almaktadır. Eğer bebeğin ailesinde herhangi bir göz kayması sorunu olan birey varsa, bebekte de bu sorunun ortaya çıkması muhtemeldir. Bunun yanı sıra bebek herhangi bir yüksek ateşli hastalık ya da travma geçirdiyse, şaşılığın meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Göz kaslarının yönetildiği merkez beyinde olduğundan dolayı kimi zaman sinirsel hastalıklar da gözde şaşılık olmasına neden olabilmektedir.

 

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi Var mı?

 

Bebeklerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan şaşılığın tedavisi, gelişen tıp ile beraber giderilebilmektedir. Alanımızdaki tecrübe ve uzmanlığımız ışığında bebeklerde oluşan şaşılığı tedavi etmekteyiz. Bebeklerde şaşılık hastalığının tam olarak neden kaynaklandığını belirleyip, sorunun ortadan kalkması için farklı uygulamalar kullanmaktayız. Kimi durumlarda ameliyat gerekirken, kimi durumlarda gözlük ya da botoks gibi farklı uygulamalar ile sorun giderilebilmektedir. Bebeklerde oluşan şaşılığı gidermede, teknolojinin tıp alanında geliştirdiği üst düzey yöntemleri ve cihazları kullanarak, hızlı ve kalıcı çözümler üretmekteyiz.