Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle internet üzerinden canlı olarak da verilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı doğumsal olarak bebeklerde 1. aydan itibaren görülebilir. Ancak kendiliğinden düzelme ve iyileşme süreci olan bu rahatsızlığın belirtileri arasında sürekli gözde sulanma ve çapaklanmadır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle

Bebeklerde doğum sonrasında burun kemiği gelişmemiştir ve buna bağlı olarak gözyaşı sulanma şeklinde yanaklara akar. Normalde buruna doğru gözyaşı rutin bir şekilde akar. Göz yüzeyinde sürekli olarak ıslaklık olması ve gözyaşı ile yıkanması olası bir doğallıktır. Gözyaşı sürekli üretilir ve boşaltıcı bir sistem sayesinde burna doğru akıtılır. Bu durum dengeli olarak yaşam boyu sürer. Kanalın tıkanması ve gözyaşı üretiminin fazla olması halinde yanaklara doğru akışı gerçekleşir. Gözyaşı kanalı tıkalı olması gözyaşı kanalcıklarının oluşmaması, burunda var olan enfeksiyonlar, alerjik durumlar, genetik özellik, burun çeperindeki eğrilik ve bazı bilinmeyen nedenler ile ortaya çıkar.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izleGözyaşı kanalı tıkanıklığı yeni doğan bebeklerin %5’lik kısmında görülür. Bir yıllık bir süreçte bu durumun düzeldiği bebek oranı hayli yüksektir. Ancak bazı bebeklerde bu durum düzelmediği zaman bazı tedaviler ile iyileştirme sağlanır. Bebeklerde ilk olarak göz damlası ve masajlar ile tıkanıklığın giderilmesine çalışılır. Masaj tedavisi bebeklerin önemli bir kısmında yarar sağlar. Bu durumların etkisi olmadığı vakit probing adı verilen sondalama gerçekleştirilir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı 6.aydan itibaren uygulanmaktadır. Bu aylarda yapılan sondalama adı verilen müdahele ile genel olarak başarı oranımız epey yüksektir.  Ancak 1 yaşını dolduran ve sonrasında ameliyat ettirmek isteyenlerin başarısı zamanal azalır.  O nedenle bebekleri iyi takip ederek geçmeyen göz sulanması ve çapaklanma durumunda mutlaka zaman geçmeden bir göz hekimine muayene ettirmek şarttır. Özellikle aşırı iltihaplanma olması acil olarak müdahale etmeyi gerektirir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı yapılırken prob ya da sonda adlı ya da başka bir aletle buruna girilerek tıkanıklık yaratan zarlar düzeltilir. Damla ile uyuşturma sağlanarak yaptığımız probing ya da sondalamanın başarı oranı hayli yüksektir.

Tıkanıklık açıldıktan sonra burna sıvı verilerek kontrol edilir ve ameliyat sona erdirilir. Kısa sürede iyileşme görülen ameliyatın zamanında yapılması ile başarı artar. Eğer tıkanıklık ilk müdahele ile açılmazsa sondalama işlemi yinelenir.


Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle –

TEDAVİ İÇİN

SONUÇ: Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı damla ile uyuşturma yapmaılması sonrası uygulamayı tercih ediyoruz. Genel anestezi verilmesi çoğunlukla gerek kalmaz. Hastanın kanalının açılması işlemi yakaşık 5 dakika sürmektedir.

Kaynak; Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi hakkında makale için TIKLAYINIZ.


İletişim