Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı youtube üzerinden izlemek mümkündür. Ancak sağlık profesyoneli olmayan kişiler için uygun değildir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı doğumsal olarak bebeklerde 1. aydan itibaren görülebilir. Ancak kendiliğinden düzelme ve iyileşme süreci olan bu rahatsızlığın belirtileri arasında sürekli gözde sulanma ve ara ara da çapaklanma – iltihabi akıntı olmasıdır.

 Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle

Ara sıra çapaklanmanın azaldığı geçtiği dönemler olabilir. Ancak sulanma neredeyse her zaman vardır veya bebeğin gözü hep ağlayacakmış gibi dolu doludur. Bu tabloyu bebeğinde kanal tıkanıklığı olan anne ve babalar yakından bilir.

Doğru masaj nasıl yapılır? 

Özellikle gözdeki iltihabi akıntı enfeksiyonun artacağını düşündürür ve oldukça moral bozucu olabilir. Ancak anne ve babaların ilk 1 yaş içerisinde sabırla ve uygun şekilde masaj yapması çok önemlidir. Özellikle göz sulu iken yapılacak masaj ile göz yaşının kanal içerisine doğru gitmesini sağlamak gerekir.

Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı güncel fiyatı ve diğer tüm sorularınız için bize whatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz. Özellikle il dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımız için online ön değerlendirme ve ameliyat planlaması yapabiliyoruz. Bunun için bize ulaşırsanız, size gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz. 

Bebeklerde doğum sonrasında burun kemiği gelişmemiştir ve buna bağlı olarak gözyaşı sulanma şeklinde yanaklara akar. Normalde buruna doğru gözyaşı rutin bir şekilde akar. Göz yüzeyinde sürekli olarak ıslaklık olması ve gözyaşı ile yıkanması olası bir doğallıktır. Gözyaşı sürekli üretilir ve boşaltıcı bir sistem sayesinde buruna doğru akıtılır. Bu durum dengeli olarak yaşam boyu sürer. Kanalın tıkanması ve gözyaşı üretiminin fazla olması halinde yanaklara doğru akışı gerçekleşir. Gözyaşı kanalı tıkalı olması gözyaşı kanalcıklarının oluşmaması, burunda var olan enfeksiyonlar, alerjik durumlar, genetik özellik, burun çeperindeki eğrilik ve bazı bilinmeyen nedenler ile ortaya çıkar.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izleGözyaşı kanalı tıkanıklığı yeni doğan bebeklerin yaklaşık olarak %5’lik kısmında görülür. Bir yıllık bir süreçte bu durumun düzeldiği bebek oranı hayli yüksektir. Ancak bazı bebeklerde bu durum düzelmediği zaman bazı tedaviler ile iyileştirme sağlanır. Bebeklerde ilk olarak göz damlası ve masajlar ile tıkanıklığın giderilmesine çalışılır. Masaj tedavisi bebeklerin önemli bir kısmında yarar sağlar. Bu durumların etkisi olmadığı vakit probing adı verilen sondalama gerçekleştirilir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı 6.aydan itibaren uygulanmaktadır. Bu aylarda yapılan sondalama adı verilen müdahale ile genel olarak başarı oranımız epey yüksektir.  Ancak 1 yaşını dolduran ve sonrasında ameliyat ettirmek isteyenlerin başarısı zamanla azalır.  O nedenle bebekleri iyi takip ederek geçmeyen göz sulanması ve çapaklanma durumunda mutlaka zaman geçmeden bir göz hekimine muayene ettirmek şarttır. Özellikle aşırı iltihaplanma olması acil olarak müdahale etmeyi gerektirir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı yapılırken prob ya da sonda adlı ya da başka bir aletle buruna girilerek tıkanıklık yaratan zarlar düzeltilir. Damla ile uyuşturma sağlanarak yaptığımız probing ya da sondalamanın başarı oranı hayli yüksektir.

Tıkanıklık açıldıktan sonra burna sıvı verilerek kontrol edilir ve ameliyat sona erdirilir. Kısa sürede iyileşme görülen ameliyatın zamanında yapılması ile başarı artar. Eğer tıkanıklık ilk müdahele ile açılmazsa sondalama işlemi yinelenir.


Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı güncel fiyatı ve diğer tüm sorularınız için bize whatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz. Özellikle il dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımız için online ön değerlendirme ve ameliyat planlaması yapabiliyoruz. Bunun için bize ulaşırsanız, size gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz. 

 

SONUÇ: Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı damla ile uyuşturma yapmaılması sonrası uygulamayı tercih ediyoruz. Genel anestezi verilmesi çoğunlukla gerek kalmaz. Hastanın kanalının açılması işlemi yakaşık 5 dakika sürmektedir.

Kaynak; Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi hakkında makale için TIKLAYINIZ.


İletişim