Yeni doğan Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı sıkça görülen rahatsızlıklardan biridir. Birçok bebekte herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Ancak gözyaşı kanal tıkanıklığı 3. aya kadar devam ediyorsa hemen bir göz hekimine muayene olunması gerekir.

Bebeklerde gözükmesinin nedeni gözyaşı kanalının gelişimini tamamlayamamış olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda tıkanıklık oluşur ve bebeğin gözlerinden yaş akar. Bu endişe edilecek bir durum olmamakla beraber gözlem gerektirir. Uzun sürmesi halinde ufak bir operasyon gerektirebilir. Bu operasyon için bize hemen başvuru yapabilirsiniz. Muayenehanemizde, bebeklerde görülen bu rahatsızlığı alanımızdaki uzmanlığımızla iyi yönde sonuçlandırabiliyoruz.

 

Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı
Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

 

Bebeklerde Gözyaşı Kuruluğu Nedenleri

 

Bebeklerde enfeksiyon ve doğuştan oluşabilecek sorunlar nedeniyle gözyaşı kuruluğu oluşmaktadır. Doğuştan olmasının sebebi, anne karnında gözyaşı kanalının oluşumunu tamamlayamamasıdır.

Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarda delik oluşmaması gözyaşlarının buruna boşalamadığı anlamını taşır ve bu durumda sürekli gözlerden gözyaşı akar. Gün içerisinde sürekli aktığından dolayı bebek zamanla rahatsız olacaktır. Bundan dolayı gözyaşı tıkanıklığı için hemen hekiminizle irtibata geçmelisiniz. Ameliyatlar kalite standartları çerçevesinde ve özenle yapılmaktadır.

 

Gözyaşı Tıkanıklığının Tedavisi

 

Birçok yeni doğan bebekte oluşan bu rahatsızlık herhangi bir tedaviye gerek kalmadan geçtiği gibi bazı bebeklerde sorun aşılamayarak ameliyat gerektirebilir. Ameliyathanede anestezi eşliğinde 5-10 dakika süren bir işlemle gözyaşı tıkanıklığı özel ekipmanlarla açılır. Bebek büyüdükçe bu ameliyat daha zorlaşacağından dolayı bebek yaşını doldurmadan bu müdahalenin yapılması önerilir. Aksi takdirde ameliyat olanağı daha zorlaşacağından bebekler bu durumda daha huzursuz olabilir.

Anne ve baba yeni doğan bebeklerinde böyle bir rahatsızlıkla karşılaşırlarsa iyi bir gözlemci olmalarında fayda vardır. Dilerseniz muayenehanemize başvurarak bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.