Yeni doğan bebeklerde göz kayması ilk 5 – 6 ayda normal olarak görülür. Bebekler yeni doğduğunda bakmayı bilemedikleri için gözlerde kayma olabilir, 6. aydan itibaren bu kaymalar düzelir.

 

Bebeklerde Göz Kayması

 

Genel olarak göz kaymasını tanımlayacak olursak gözlerin aynı hizada olmaması ve farklı yönlere bakmasıdır. Gözlerinde kayma olan bebekler tek bir noktaya odaklanmakta sorun yaşarlar, bir nesneye odaklanarak bakamazlar. Bebeklerde göz kayması sürekli olurken bazı durumlarda ise ara sıra görülür. Bebeğinizde göz kayması olduğundan şüpheniz var ise hemen göz hekimine başvurmanızda fayda vardır.

 

Bebeklerde Göz Kayması
Bebeklerde Göz Kayması

 

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur?

 

Bebeklerin gözlerinde kayma doğuştan olabileceği gibi daha sonra bazı etkilerle de ortaya çıkabilir. Gözlerin etrafında gözü hareket ettiren ve görmeye yardımcı olan kaslar vardır. Normal gözde bu kaslar düzenli çalışır ve görmeyi sağlar, kayma olan gözde ise bu kaslar birbirine ters ve bağımsız halde kasılır. Düzensiz kasılmalar sonucunda görme tam olarak sağlanamadığı için gözde kayma olur.

Göz kayması tedavi edilmediği takdirde sağlam göz görme işini tamamlayacağından kayma olan gözde tembellik oluşacaktır, bu durum sonrasında ise görme kaybına kadar gidebilmektedir. Tedavi edilmeyen gözde görme kaybı yaşanacağı gibi derin görme yetisinde de kayıplar olabilir. Erken teşhis için düzenli bebek göz muayenesi şarttır ve tedavi oldukça önemlidir. İlerleyen yıllarda çocuğunuzun görme ile ilgili sorun yaşamaması için mutlaka teşhis ve tedavisinin tam olarak yaptırılması gerekir.

 

Göz Kayması Teşhisi için Uzman

 

Bebeğinizin gözlerinde kayma olduğundan şüpheleriniz varsa bir an önce uzman bir doktora başvurmalısınız. 7 gün 24 saat bizlere ulaşabilirsiniz. Teşhis ve tedavi için muayenehanemize gelin ve bebeğinizin gelecekte gözüyle ilgili sorun yaşamasının önüne geçin. Farklı tedavi yöntemlerinden hangisi gerekliyse o yönde müdahale ediyoruz. Gözlük, göz kapama, ameliyat veya bir başka tedavi yöntemi gerekliyse sizler için çözüm önerileri sunmaktayız.