Bebeklerde Göz Kayması Ne Zamana Kadar Sürer sorusu cevaplanması gereken önemli bir sorudur. Özellikle bebeklerde göz kayması erken tedavi edilmesi gereken ciddi bir problemdir. Bu yazımızda Bebeklerde Göz Kayması nedir, nelere sebep olmaktadır, tedavisi nedir gibi önemli soruları yanıtlayacağız.

 

Bebeklerde Göz Kayması Ne Zamana Kadar Sürer?
Bebeklerde Göz Kayması Ne Zamana Kadar Sürer?

 

Göz Kayması Nedir?

 

Gözler, hareket yönünden en aktif ve nitelikli organlardan biridir. Her gözde 6 adet kas bulunmaktadır ve bu kaslar ile değişen koşullara göre göz odaklanma işlemini gerçekleştirmekte ve görme eylemini yapabilmektedir. Bu kaslardan birinde ya da hepsinde oluşabilecek herhangi bir sorun şaşılık durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde gözlerde birkaç ay boyunca görülebilecek kaymalar normal kabul edilebilmektedir. 4 ile 6 ay gibi bir sürenin sonunda gözlerde olan bu kayma gerileyerek kaybolmaktadır. Belirtilen bu sürelerde düzelmeyen kaymalar tıbbi olarak Strabismus adı verilen durumun varlığını ortaya koymaktadır. Göz kaymaları aynı zamanda şaşılık olarak da adlandırılmaktadır. Şaşılık her iki gözde görülebileceği gibi tek bir gözde belirli aralıklarda ortaya çıkan bir durum olarak da görülebilmektedir. Çocuklarda şaşılığın erken tedavisinin gerçekleştirilmesi ileride yaşanabilecek kalıcı hasarların önüne geçilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

 

Şaşılığa Neler Sebep Olmaktadır?

 

Şaşılığın sebepleri, bazen yalnızca bir tane aksaklıktan oluşmamaktadır. Hamilelik süresince yaşanılan herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı, doğumun nasıl gerçekleştiği ve doğumun ardından geçirilen rahatsızlıklar şaşılık durumunun oluşumunda rol oynayan yaygın durumlardır. Yaşanılan bir travma ya da ateşli bir hastalık yine şaşılığın sebeplerindendir. Göz kaslarının yönetimi beyin tarafından yapılmaktadır. Beyindeki sinirlerde oluşan bir felç hali, şaşılığa sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda şaşılığın tedavisi buna sebep olan felce göre değişmektedir. Felcin geçici olması, bu durumun daha kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

 

Şaşılığın Tedavisi

 

Gözdeki bazı kırılma sorunları, şaşılığın oluşmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumdan kaynaklanan şaşılık gözlük kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

Doğuştan oluşmuş olan kaymalar bebek 6 aydan 1 yaşına kadar olan dönemde ameliyat edilir. Bazı durumlarda ileriki yaşlarda ortaya çıkar. Bu tür şaşılıklar gözlükle tedaviye cevap verirler. Muayenehanemizde, pozitif, güvenilir ve hasta ile empati ilişkisine önem veren ekibimizle birlikte göz kaymasının tanı, teşhis ve tedavi süreçlerini birlikte yürütmekteyiz. Operasyon sonrası dönemde hastalarımızın yakın takibi ve kontrolü tüm titizlikle kliniğimizde yapılmaktadır.