Bebeklerde göz kayması ne zaman geçer? Normal ve göz sağlığı yerinde olan bir bebeğin bakışı her iki göz aynı noktaya bakarken göz kayması rahatsızlığı olan bir bebeğin gözleri birbirinden farklı yönlere bakar. Gözlerde kaymanın oluştuğu andan itibaren göz küresini dışarıdan hareket ettirilmesi durumunda gözlerde oluşan koordinasyon bozulduğudur. Bu rahatsızlık genel anlamda ilk 0-3 ay içerisinde ortaya çıkar. Daha sonrada da ortaya çıkabileceği ihtimali ebeveynlerin gerekli kontrolleri sağlamasına itmektedir.

 

Gözlerde Göz Kaymasının Oluşum Nedenleri

 

Bebeklerde göz kayması ne zaman geçer sorusundan önce bu göz kaymasının nedeni bilinmelidir. Bebeklerde göz çevresinde toplam 6 adet kas bulunmaktadır. Bu kaslardan bazıları içe ve dışa hareketi veya aşağı yukarı doğru kayması cismin net görünmesine engel olur. Bir cismin net görünmesi için tüm göz kaslarının uyumu şekilde çalışması gerekir. Göz kaymasının oluşumundan sonra anne ve babaların dikkatleri doğrultusunda gerekli tedbirlerin anında alınması gerekir. Şaşılık rahatsızlığı olan bir bebeğin üç boyutlu görme ve derinlik hissi kaybolacağından uzman hekime danışılması gerekir.

 

Göz Kayması Kimlerde Olur?

 

Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen ve 4 yaşına kadar da devam eden göz rahatsızlığı cinsiyet fark etmeden bebeklerde görülebilir. Bazı rahatsızlıklar bu hastalığın tetikleyicisi olduğundan dolayı gözde kaymaların şiddeti artarak devam eder. Göz kaymasında genetik bir durum söz konusu değildir. Gözlerde oluşan göz kayması sürekli veya ara sıra olabilir. Bunun için hekim kontrolünde olması gerekir.

 

Göz Kaymasının Tipleri

 

Göz kayması(şaşılık) bebeklerde çok sık görünürken ileri ki yaşlarda da meydana gelmektedir. Göz kaymasının oluşmasında bazı tipleri bulunmaktadır. İç Şaşılık, dış şaşılık ve dikey şaşılıktır. Bu iç tipin tedavi aşamaları da farklılık gösterir. Göz kaymasının tedavi aşamaları tiplere göre değişebilir. Bunun için uzman hekimler gerekli koordineye yapmaktadırlar.

 

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

 

Peki bebeklerde göz kayması ne zaman geçer? Bebeklerde yeni doğduktan sonra fark edilen göz kayması uzman hekimler tarafından tedavi edilir. Buradaki amaç görmeyi tam anlamıyla korumak, kayması düzeltmek ve tüm önlemleri almaktır. Bebeğe gözlük verilemeyeceğinden dolayı cihazlarla tam destek sağlanmaktadır. Tek gözü kapama tedavisi bu hastalığın ilk tedavi yöntemidir.

Yaşı biraz büyük bir çocuk ise gözlük tedavisi ikinci aşamadır. Eğer tüm tedavi yöntemlerinde tam başarı sağlanamadığında göz kaslarını düzeltmek için ameliyat yapılması planlanır. Göz kayması tedavisi sırasında nen ve babaların sabırlı olması ve hekimlerin önerilerine uymaları şarttır. Bebeklerde zamanında yapılması gereken tedavi yapılmazsa önemli göz rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Göz kaymasındaki tedavi yöntemi olan ameliyat en son ki aşamadır.