Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar sorusu önemli bir sorudur. Yeni doğanın görme yetisi, anne karnında gelişmeye başlar ve doğumla beraber ışığa tepki verir. Göz ve göz sinirleri tam olarak gelişmediği için görme keskinliği düşüktür. Yeni doğan göz muayenesi çok önemlidir. Sağlık Bakanlığının son uygulamasına göre her yeni doğan bebeğe göz taraması yapılması zorunludur. Muayenehanemizde yapılan göz muayenesi, göz ve göz sinirleri değerlendirilerek son teknoloji cihazlar eşliğinde yapılır.

 

Bebeklerde Görme
Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar?

 

Görme Duyusu Nasıl Gelişir?

 

Bebeklerde Görme duyusunun gelişmesi uyaranlar ile olur. Renkli ve ışıklı uyaranlar ile görme yetisi gelişir. Diğer duyu yetileri büyüme süresinde kendiliğinden gelişirken göz için uyarana ihtiyaç vardır. Görme taramalarında renkli uyaranlar ve ışığa tepki ölçülür. Muayenehanemizde renkli uyaranlar olarak kırmızı renkte ekipmanlar ve ışık kaynağı kullanılarak gözün ışığa tepkisi ve normal süreci değerlendirilir.

 

Görme Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

 

Işığa tepki doğar doğmaz gelişir. Yeni doğan bir bebek ışığa tepki verir. Işıkta gözlerini açamaz ve gözlerini kamaştırır. 2 aylık bebek annesini 30 cm mesafeden far keder. 6 aylık bebek hareketli ve ışıklı cisimleri fark eder ve izler. Büyüdükçe ve çevreden gelen uyaranlar ile gelişmeye devam eden görme yetisi yetişkin keskinliğine 4 yaş civarında erişir. Göz taramaları 36 ay civarında tekrarlanır.

Muayenehanemizde düzenli olarak göz taramaları yapılmakta ve rapor sizlere sunulmaktadır. Göz taraması herhangi bir sorun halinde erken teşhis ve tedavisi için önemlidir. Göz sağlığı için renkli ve ışıklı oyuncakların önemi büyüktür. Erken bebeklik dönemi oyuncaklarının renkli ve ışıklı olmasının nedeni görme yetisini geliştirmektir. Göz taraması özellikle erken doğan bebeklerde çok büyük öneme sahiptir. İlerde oluşabilecek göz problemlerini erken tanılamak ve erken müdahale etmek için mutlaka bizimle iletişime geçin.