Yeni dünyanın teknolojik akıllı lens tedavisi, geçmişin bir tekniğine dayanmaktadır. Uykudayken doğru hareket ederek, miyop rahatsızlığından kurtarmaktadır. Birçok bilim insanı tarafından güvenilmez olduğu düşünüldüğü halde, uyku sırasındaki görme düzeltmesi yıllarca sürdürülmektedir. Çin halkının, miyobu azaltmak için göz kapaklarının üzerine yerleştirilmiş küçük kum torbaları ile uyuduğu görülmektedir.

 

Akıllı Lens Kullanımı

 

Akıllı lens tedavisi nasıl işler? Miyop olan bir insan da kornea normalden daha bükey veya göz küresi normalden daha uzun olmaktadır. Bazen her ikisine birlikte rastlanılmaktadır. Işık ışınlarının retina önünde odaklanmak yerine kenarda odaklanmasını sağlar, böylece nesneler bulanık görünmektedir. Yalnızca gece uykusu sırasında giyilen akıllı kontak lensler oksijenin göze ulaşmasını sağlayan ve böylece genel lenslerin oluşturduğu kuruluğu önleyen sert nefes alan lenslerdir. Aslında, korneayı hafifçe iterek daha düz hale getirirler ve ampulün boyutunu genişletmektedir. Başka bir deyişle, hasta uykusu sırasın da akıllı lensleri takar ve görüşü neredeyse mükemmel olmaktadır. Ancak uykudan sonra lensleri çıkarmalıdır.

 

Deneme Süresi

 

Konvansiyonel kontakt lenslerde olduğu gibi, bir uzmanı ziyaret etmek gerekmektedir. Bazı muayenelerden geçmeniz gerekmektedir. Gözlerinize akıllı lens takmadan önce tam muayeneden geçmeniz size fayda sağlamaktadır. Bir uzmanın eğrilik ve kornea kalınlığını inceleyerek kornea tomografisi çıkartılmalıdır. Bu yüzden, gözüne uyan lensler seçilmelidir. Lensler uzman göz doktorları ve optik optometristler tarafından uygulanmaktadır. Deneme süresi olarak kabul edilen ilk 10 günde, hasta lenslerini uykusu boyunca en az 6 saat takar ve sabahları çıkarırken, uygulamanın yapıldığından emin olmak için dijital raporlama cihazını günlük olarak ziyaret etmesi gerekmektedir. Lensleri taktığınız sürece yetişkinlerdeki sonuçlar olumlu olmaktadır. Kullanım durduğu anda, miyop önceki seviyelerine geri dönmektedir.

 

Kullanım Alanları

 

Bu yeni lenslerin kullanımı, normal kontakt lens kullananlara göre daha fazla risk teşkil etmemektedir. Enfeksiyonlara karşı gerekli hijyen kurallarına uyulmalıdır. Akıllı lens tedavisi uygulanmadan önce ellerinizi yıkamalı ve kurutmalısınız. Yan etkiler bazen görülmektedir. Bulanık görme, sadece lenslerin az kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir. Akıllı lens tedavisi 5 dereceden fazla miyop olmayan insanlar da ve korneası 1.5 dereceye kadar olan kişilerde kullanılamaz. Su sporları yapanlar gibi ortak kontakt lenslerin kullanımıyla uyumsuz olan meslekleri veya faaliyetleri olan insanlar, dumanlı, tozlu bir ortamda kullanılamaz.