Akıllı lens taktıranlar veya düşünenler bu makalemizden bilgi alabilir. Halk arasında akıllı lens olarak bilinen tıbbi tabiri ise trifokal lens olan bu lens, katarakt hastalarının tedavisi için son günlerde yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Akıllı lensler katarakt hastalarına operasyon sonraki dönemde rahat yaşam sürmelerine yardımcı olmaktadır.

Akıllı lens ayrıca uzakta ya da yakında görme problemi yaşayan 40 yaşın üzerinde hastalarda uygulanabilmektedir. Ancak bu operasyon diyabet hastalarına, hamilelere, sarı nokta hastalarına, kornea yaralanması olanlara, ileri düzeyde göz tembelliği olan hastalara ve retinal kanaması olan hastalara uygulanamaz. Akıllı lens taktıranlar bu hastalıklara sahip olmayan bireylerdir.

 

Akıllı Lensin Özellikleri Nelerdir?

 

Akıllı lens taktıranlar ya da taktırmayı düşünenler bu lensler ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmektedir. Akıllı lenslerin en önemli özelliği uzak, yakın ve orta mesafe görüş için odaklanma sağlayabilmesidir. Bu nedenle ameliyat sonrası gözlük kullanımına gerek kalmaz. Geçmişte katarakt ameliyatı sonrasında hastalar net görebilmek için uzak ya da yakın gözlüğü kullanmak zorundaydı.

Günümüzde ise akıllı lens sayesinde hasta hayatına gözlüksüz şekilde devam etmektedir. Akıllı lens aslında yapay bir mercektir. . Gözdeki doğal mercek işlevini kaybettiğinde akıllı lens takılmaktadır. Ayrıca bu lensler hastaya operasyonda takıldıktan sonra hastanın hayatı boyunca gözünde kalmaktadır. Hastalar akıllı lens kullanımı sayesinde net görmeye başlar. Akıllı lens takılarak ameliyat yapılan hastalarda tekrar katarakt oluşumu görülmez. Akıllı lens ameliyatları yaklaşık olarak 10 dakikada tamamlanmaktadır.

 

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Yapılır?

 

Bu operasyonda damla anestezi kullanılır ve genel anestezi kullanılmaz. Hasta operasyon anında ya da sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Operasyon esnasında hastaya akıllı lens takılır ve hastanın gözüne bandaj uygulaması yapılarak kapatılır. Bandaj gözde bir gün kalır ve sonrasında çıkarılarak hastanın görmesi kontrol edilir. Ayrıca operasyon öncesi ya da sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek kalmaz.

Gün içinde hastanın hastane girişi yapılır. Operasyon sonrasında biraz dinlenmesi sağlanır ve hasta eve gönderilir. Hasta 1-2 günlük süreçte işine dönebilir. Operasyon sonrası birkaç gün hastanın öne eğilmesi ve ağır kaldırmaması tavsiye edilir. Operasyon sonrası hastalar kısa bir süre içinde daha iyi bir görüşe sahip olarak normal yaşamlarına devam ederler.

 

Bu operasyonla ilgili hasta yorumlarını buradan okuyabilirsiniz.