Halk dilinde akıllı lens olarak bilinen trifokal mercekler özellikle kataraktı ilerleyen hastalar için büyük bir çözüm olarak sunulmaktadır. Miyop, hipermetrop ve astigmat bozuklukları için de bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Akıllı lensler nelerdir? neye yarar veya Akıllı lens fiyatları 2018 yılı için ne kadardır ve ameliyatı nasıldır gibi soruların yanıtı bu makalede bulabilirsiniz.

Akıllı lens ameliyatları uzman bir göz doktoru  tarafından gerçekleştirilebilir. Özellikle katarakt ameliyatı sonrasında yakın görmeyi isteyen hastalar için oldukça faydalıdır. Katarakt ameliyatı sonrasında normal mercekler ile sadece uzağı görmek mükündür ve yakın görmenin sağlanması için akıllı lens adı verilen merceklerin kullanılması gerekir.

Akıllı lens uygulaması hakkın sık sorulan diğer sorular ve cevapları için tıklayınız.

 

Akıllı Lens Fiyatları

 

Akıllı Lens Fiyatları 2018

 

Akıllı Lensler Kimlere Kullanılır?

 

Akıllı lens göz içine bozulan göz içi merceği yerine yapay olarak yerleştirilir. Odaklanma, uzak ve yakın görüş ve ara mesafelerde oldukça önemli bir tedavi sağlar. Göz merceği zamanla işlevini kaybeder; özellikle ilerleyen ve lazer ile tedavi edilemeyen katarakt ameliyatı olamayanlar için bir avantaj yaratmaktadır. Üstelik değişim sonrası kataraktın yenilenme ihtimali de yoktur. Akıllı lens ameliyatı kısa sürede lokal anestezi ile gerçekleşir. Ameliyat sırasında göz içi merceği çıkartılarak yerine yapay akıllı lens yani trifokal lensler takılır. Bir gün boyunca bandajlı kalan göz ertesi gün bandajların alınmasıyla görmeye başlar. Başarılı olan ve her açıdan avantaj sağlayan bir yöntemdir. Miyop, hipermetrop, astigmat ve katarak rahatsızlığı olanlar için kullanılır. Ayrıca yüksek numara gözlük kullanılmayanlar için de uygulanan bir yöntemdir. Kalıcı ve ömür boyu kullanılır. Yüksek numaralı gözlük kullanan ve lazer tedavisini istemeyen kişiler için de uygundur. Akıllı lens uygunluğu için öncelikle hastanın göz hekimi tarafından detaylı olarak muayene edilmesi ve ona göre karar verilmesi gereklidir. Akıllı lens ameliyatı kliniğimizde dalında uzman göz hekimimiz tarafından sağlıklı tüm koşullar oluşturularak gerçekleştirilir. Ameliyat süresince hastanın genel durumu da kontrol altında tutulmaktadır. Akıllı lensler göze zarar vermez ve görmede zaman içerisinde numara ilerlemesine de engel olur. Akıllı lens seçimi, doğru hekim ve uygun hastane ortamı; ameliyat başarısını artıran etkenlerdir. Hastaların gözü her ameliyat için uygun olmamasının yanı sıra farklı tedavilerde gerekeceği için öncelikle hekimin bu konuda iyi bir tetkik sağlaması önemlidir. Akıllı lensin kullanımı ömürlü olduğu için öncelikle iyi tespit büyük önem taşır.

Akıllı lensleri ciddi retina veya göz tansiyonu gibi başka göz problemi olan hastalarda tercih etmiyoruz. Akıllı lens uygulaması sonrası gözlerin bu lenslere alışması yaklaşık 6 ay alabilmektedir.

Akıllı lens fiyatları 2018 yılında ne kadardır, ameliyat için uygunluk ve diğer tüm detaylı öğrenmek için ve katarakt ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

Akıllı Lens Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

 

Göz cerrahisi tıpkı diğer herhangi bir ameliyat gibi – her zaman hastalar arasında değişebilecek riskler vardır. Dikkate alınacak faktörler, cerrahın deneyimi ve becerisinin yanı sıra hastanın gözünün sağlığı ve anatomisini içerir. Ayrıca, dezavantajların cerrahinin sunduğu faydalara karşı tartılması gerektiğini de hatırlamak önemlidir.

Neyse ki katarakt cerrahisi dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biridir ve komplikasyonlar genellikle çok düşüktür. Trifokal akıllı lensler uzman olan ve en gelişmiş ekipmanı kullanan bir cerrahın kullanılması riski daha da azaltacaktır.

Hastalar, özellikle az ışıklı, alaca karanlık veya gece koşullarında (örn. Gece sürüşü) görsel rahatsızlıklar yaşayabilir. İstenen görme keskinliği sağlanamazsa, bazı hastalar trifokal GİL’i geleneksel bir IOL ile değiştirmeyi tercih edebilir.

İlginçtir ki, İspanya’daki araştırmacılar, monofokal, bifokal ve akıllı lensler ile görsel sonuçları simüle eden bir el cihazı geliştirmişlerdir. Bu cihaz ticari olarak piyasaya çıkarsa, hastalar ameliyat öncesi farklı lensleri test edebilir – bu teorik olarak açıklama riskini azaltmalıdır.

Katarakt cerrahisinin diğer riskleri arasında, arka kapsül opasitesi (ikinci katarakt), malpozisyonu veya yerinden oynayan GİL, göz iltihabı, kornea veya retinal şişlik ve oküler hipertansiyon sayılabilir. Çok nadiren, enfeksiyon veya göz içi kanama sonucu ciddi görme kaybı meydana gelebilir.

 

Akıllı lensler ile uygun olarak seçilen hastalarda oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz. 

Akıllı Lens Fiyatları 2018 yılında değişiklik göstermektedir, detaylı bilgi için lütfen bize iletişim bölümünden ulaşın.