Akıllı lens; uzağı ve yakını görmek ve orta mesafelerde de görüşü artırmak amacıyla geliştirilmiş olan göz içi merceklerdir. Akıllı lens ameliyatı fiyatları ameliyat esnasında gözün içine yerleştirilecek lensin markasına ve türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Akıllı lens ameliyatları daha çok ilerlemiş kataraktı olan kişilerde uygulanmaktadır. Ayrıca kataraktı olmayan sadece uzak ve yakın yüksek dereceli gözlük kullanan gözü lazer ameliyatı olmaya uygun olmayan kişilerede akıllı lens ameliyatı gerçekleştirebiliyoruz. Gözlük kullanmak istemeyen, hayatı gözlükle oldukça zorlaşan kişilere akıllı lens ameliyatlarını önemli bir alternatif olarak anlatabiliriz.

Göz içi mercek ameliyatı olarak da bilinen bu operasyonlarda hastaların gözlerindeki doğal lensler çıkarılıp yerine gözün içerisinde ömür boyu sabit kalabilen akıllı lensler yerleştirilir. Bu lensler sayesinde hastalar göze yakın yani 35 – 45 cm’lik mesafeleri ya da göze uzak 5 metre ve daha uzakta yer alan bölgeleri herhangi bir gözlüğe ihtiyaç duymadan görebilme potansiyeline erişir. Kısacası akıllı lensler hastaya gözlükten bağımsız bir yaşam vaat eder.

Muayenelerimizi, pandemi şartlarına uygun olarak özel muayenehane koşullarında gerçekleştiriyoruz. Akıllı lens ameliyatı için hastanede kalmanız gereken süre ortalama olarak 30 – 60 dakikaya indirilmiştir.

 

Kimlere Akıllı Lens Uygulanabilir?

 

Göz içi mercek ameliyatlarında akıllı lenslerin takılması genellikle 40 yaşından büyük hastalarda rastlanılmaktadır. En sık uygulanan yaş aralığı ise 55 – 70 arasıdır. 40 yaşına kadar inmesinin sebebi presbitlik adı verilen hastalığın bu yaşlarda yaygın olarak görülmesidir. Akıllı lensler daha erken yaşlarda da kullanılabilir. Herhangi bir travma ya da hastalık sebebiyle göz merceğinin çıkarılması ya da gençlik kataraktı olarak bilinen durumlar erken yaşta akıllı lenslerin kullanımına örnektir.

Akıllı lens kullanılacak ameliyatlara hazırlık aşaması operasyonun kendisinden daha fazla zaman gerektirir ve oldukça önemlidir. Çünkü hastaya en uygun akıllı lensi tercih etmek gerekmektedir. Bunu net olarak bilebilmek için detaylı bir muayene sonrasında hastamız ile beraber karar vermekteyiz. Akıllı lens olarak adlandırılan trifokal lensler hastada hafif derecede bir kontrast kaybı yaşatır. Görsel detaya sahip bir meslekle uğraşan kişiler ve geceleri mesaide çalışan kişiler için trifokal lensler yerine iki odaklı multifokal lensleri öneriyoruz.

 

Akıllı Lenslerle Hangi Göz Kusurları Tedavi Edilir?

 

Trifokal lensler temelde üç göz bozukluğunu düzeltir. Bunlar;

 

  • Katarakt
  • Presbiyopi (yaşlanma nedeniyle uzağı net görememe)
  • Astigmatizm

 

Tek ya da çok odaklı göz içi lenslerin çalışma prensibi, ışık ışınlarının göze girmesini engelleyen ve nesnelerin sağlıklı görüntüsünün oluşmasını engelleyen katarakt hastalığının tedavisini sağlamaktır. Katarakt ameliyatlarında göze ışık geçirmeyen ve yoğunlaşan göz merceğinin yerine yapay göz içi mercek ile değiştiriyoruz. Bu sayede katarakt hastalığı kısa sürede tedavi edilmiş olmaktadır. Katarakt ameliyatı esnasında göze yerleştirilen lensin gözdeki şeffaflığı geri kazandırmaktan başka fonksiyonları da vardır. Bu işlevler arasında uzak noktaların odaklanmasının yanı sıra yakın ve orta mesafeli odakların da kolay bir şekilde görülebilmesi yer almaktadır. Hasta bu sayede gözlük kullanmadan yakın, orta ve uzak mesafede odaklanma sorunu yaşamadan sağlıklı bir görüş elde edebilmektedir.

 

Akıllı Lens Türleri

 

Akıllı lensler tek odaklı (monofokal) ve çok odaklı (multifokal) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tek odaklı olanlar katarakt ameliyatı için kullanımında uzak için gözlük kullanmayı bırakır ancak yakın gözlüğü kullanma gereği içerir.

Monofokal lensler, gözünüzün odaklanmasına yardımcı olmak için esneyebilen veya bükülebilen doğal lensin aksine, bu implant tek bir sabit mesafede odaklanmış durumda kalır. Sizinki belli bir mesafeye odaklanırsa, uzaktaki şeyleri görebilirsiniz, ancak okumak veya yakından görmek için gözlüğe ihtiyacınız olabilir.

Çok odaklı olanlarda ise mercek iki veya üç odaklı şekildedir. Trifokal lensler yani akıllı lensler; üç odaklı olanlardır. Bu merceklerin takıldığı hastalarımız; hem yakını hem de uzağı rahatlıkla görebilirler.

 

Göz İçi Mercek Ameliyatı / Ameliyat ve tedavi süreci nasıl ilerlemektedir?

 

Göz içi mercek ameliyatlarında operasyon öncesi hazırlık ve hastanın bilgilendirme süreci sıradan katarakt ameliyatından daha uzun sürebilmekte ve birtakım ek testler gerektirmektedir. Fakoemülsifikasyon operasyonundan farkı olmayan göz içi mercek ameliyatlarında hasta genellikle sonrasında 2 – 3 hafta kadar göz damlası kullanabilmektedir.

İşlem öncesinde yapılan prosedürler genel olarak aşağıdaki gibidir;

 

  • Gözlerinizin ölçülmesi (bu sayede doğru lens seçimi sağlanacaktır.)
  • Ameliyattan birkaç gün öncesinde kullanmanız için size göz damlası reçete edilecektir.
  • Operasyondan önce bazı ilaçları ve kontakt lenslerinizi bırakmalısınız.

 

Ameliyat gününde ilk olarak göze anestezi verilir ve göz uyuşur. Işık ışınlarını görebilirsiniz ancak hisleriniz kaybolacaktır. Ameliyat esnasında lense ulaşmak için korneadan küçük bir kesi açılıp, lens parçalara ayrıldıktan sonra yavaş yavaş çıkarılır. Yeni lens yerleştirilir ve kesinin kendi kendine iyileşmesi beklenir. Herhangi bir dikiş izi olmaz. Ameliyattan sonra taburcu olabilirsiniz ancak araç kullanmak için biraz beklemelisiniz. Operasyonun komplikasyonları arasında kanama, enfeksiyon ve tahriş olasılığı bulunmaktadır.

Göz içi mercek ameliyatından sonra tamamen iyileşme süreci ortalama olarak 8 ila 12 hafta kadar sürmektedir. Bu süre zarfında olabildiğince güneş gözlükleri ile gözlerinizi korumanız gerekir. Gözlerinizi asla ve asla hiçbir şekilde ovuşturmayın ve üzerine bastırmayın. Size reçete edilen göz damlalarını mutlaka kullanmalısınız. Ağır egzersizlerden ve fazla yük kaldırmaktan sakınmalısınız.

 

 

Akıllı Lenslerin Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

 

Ameliyatların kolay ve kısa sürmesi hastaların bu operasyonları hareket halinde ve hızlıca olabileceklerini düşünmelerinden kaynaklanır. Ancak fakoemülsifikasyon operasyonlarını gerçekleştiren cerrah, ameliyat öncesinde büyük bir çaba göstermekte ve emek harcamaktadır. Tecrübeli cerrahların başarı oranı çok yüksektir.

Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

Kaynak: Ömürlük Akıllı Lens Fiyatları

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Akıllı Lens Ameliyatı

Katarakt Tedavisi ve Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı ve Akıllı Lens | Göz İçi Mercekler

whatsapp iletişim hattı