9 aylık bebekte göz kayması neden olur? Bebeklerde göz kayması hiç beklenmedik bir anda karşımıza çıkabiliyor. Doğum sonrasında 3- 4 aya kadar bebekler görme yetisini tam kazanamadıkları için normal gibi görülen göz kayması 4 aydan sonra geçmesi gerekiyor. Geçmeyen kaymalarda ise derhal göz doktoruna gidilmesi gerekiyor.

Bebeğin tek gözünde veya iki gözünde birden kayma olabilir. Gözdeki kayma aşağı – yukarı – sağa – sola şeklinde olabiliyor. Bebeğinizin gözünde anormal bir durum fark ettiğinizde hemen bir göz doktoruna başvurun çünkü tedavi edilmeyen kaymalar, göz tembelliğine sebep olabiliyor, farklı hastalık kökenli olan bir kayma vakasında gecikme olabilir. Göz tembelliği söz konusu olduğunda ise sonucunda istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Tembelleşen göz zamanla kalıcı görme sorunlarına kadar yol açabilir.

 

Bebekte Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

 

9 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan önce ailelerin bu durumu nasıl tespit edebileceğini öğrenmesi önemlidir. Bebeklerde yaşanan göz kayması genellikle yukarı ve aşağı kayma şeklinde olur, sağa ve sola kayma daha az görülen bir durumdur. Çoğu zaman fark edilmesi bile zor olan bir göz rahatsızlığıdır. Bebeğinizin gözünde kayma olduğunu anlamak için onu daha dikkatli gözlemeniz gerekebilir. Size bakarken kafasını eğebilir veya tek gözünü kapatabilir. Derinlik algısında düşüş yaşayabilir, bir nesneyi tutmaya çalıştığında daha yakına yada daha uzağa hamle yapabilir. Gözleri aynı anda farklı yönlere bakabilir ve aynı anda hareket etmeyebilir.

 

Bebeklerin Gözleri Neden Kayar?

 

Peki 9 aylık bebekte göz kayması neden olur? Prematüre doğumlarda göz kasları tam olarak gelişmediği için ve göz – beyin koordinasyonu tam sağlanamadığı için göz kayması olabilir. Prematüre bebekler daha erken doğdukları için bu tür nedenlerle yaşanan kaymalar daha sık görülürler. Kalıtsal etkenler ise en çok görülen göz kayması sebeplerindendir. Anne ya da babada var olan kalıtsal göz kaymaları bebeklerde görülme riskini artırıyor. Çok önemli bir göz hastalığı olan katarakt bebeklerde de görülebiliyor. Göz merceğinden kaynaklı olan katarakt hastalığının varlığında göz kayması yaşanabiliyor. Bunun dışında retinada sinir problemi varlığı, miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırılma problemi, sinir iltihapları, Serebral Palsi (Beyin – kas koordinasyonunu bozan bir grup sinir hastalıkları) bebeklerde göz kayması nedeni olabilir.

 

Diğer Kayma Nedenleri

 

Kafaya alınan darbe, travma, beyinde su toplanması, kızamık gibi virüs kökenli hastalıklar, noonan sendromu, down sendromu gibi hastalıklardan kaynaklanan göz kayması olabilir.

 

Tedavi İçin Erken Davranın

 

Bebeklerin gözlerinde problem olduğu fark edildiğinde doktora gitmek için zaman kaybetmemek gerekir. Erken tedavi ile birçok göz sorunu ortadan kaldırılabilir. Sorunun kaynağına göre göz bandı, damla, egzersiz, botoks veya operasyon ile tedavi yollarına başvurulabilir.