7 aylık bebekte göz kayması neden olur? Bebeklerde göz kayması çok sık rastlanırken doğuştan olabilecek bir göz rahatsızlığıdır. Normalde bebeklerde görme olayı her iki göz aynı noktaya bakarken göz kaymasında göz bebekleri birbirinden çok farklı noktalara bakar. Göz kaymasının en önemli sebebini hekimler
göz küresini dışarıdan hareket ettiren göz kaslarında oluşan koordinasyon bozukluğu anlamını taşır. Göz çevresindeki kasların normal görevini yapmadıklarında oluşan göz kayması doğuştan meydana gelmesinin yanı sıra 2 aylıktan sonrada oluşabilir. Burada dikkat edilecek en önemli husus daha erken fark edilen ve tedavisine başlanan göz kayması kısa sürede olumlu sonuçlar gösterilir. Göz kaymasında(şaşılık) gözler üç boyutlu görme ve derinlik hissini kaybetmesiyle oluşur.

 

Bebeklerde Göz Kayması

 

Bebeklerde göz kayması oluşabileceği ihtimali hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bazı durumlarda ailesel olabileceği gibi bazı durumlarda sonradan da oluşabilir. 2 aylıktan 4 yaşına kadar bazı bebeklerde göz kayması oluşabilir. 7 aylık bir bebekte de göz kayması oluşabilir. Ancak göz hekimlerinin uygun tedavi yöntemleriyle giderilebilir.

 

Göz Kaymasının Tedavisi

 

Birçok bebekte oluşan göz rahatsızlıklarının içinde en yaygın olanı göz kaymasıdır. O yüzden 7 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar önemli bir diğer soru bu kaymanın tedavisidir. Çeşitli tedavi yöntemleriyle 7 aylık ve daha küçük bebeklerde daha kısa sürede tedavi yöntemleri uygulanır. Çeşitli cihazlarla titreşim verilerek şaşılık tedavisi uygun şartlar altında yapılmaktadır. Bebeklerin yaşı ilerledikçe gözlük tedavisi ile bu sorun giderilebilir. En son başvurulacak tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Kolay ve başarısı bir tedavi yöntemi olması sebebiyle hekimler bebeklerin yaşına göre bunu uygularlar. Tüm tedavi yöntemlerindeki ortak amaç göz sağlığını korumaktır.

 

Bebeklerde Göz Kaymasının Tipleri

 

7 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar bu kaymanın hangi tip olduğunu bilmek de önemlidir. Yeni doğan ve diğer aylarda görülen göz kaymasında üç farklı tip ortaya çıkmaktadır. Şaşılığın başlıca üç tipi; iç şaşılık, dış şaşılık ve dikey şaşılık olarak belirtilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda şaşılığın evresi kontrol edildikten sonra uygulanan tedavi yöntemi yapılarak bebek bu sıkıntıdan kurtarılır.

 

Göz Kaymasının Altında Yatan Nedenler

 

Peki 7 aylık bebekte göz kayması neden olur? Göz kayması özellikle yeni doğan bebeklerde daha fazla oluşmaktadır. Göz kaymasının altında yatan bazı nedenler olabilir. Aile öyküsü, genetik, dışarıdan cisim batması, gözlük kullanımının şart olduğu yerde kullanılmaması, katarakt teşhisi, glokom, ve göz tümörleri şaşılığın oluşmasını hızlandırır. Bu nedenden dolayı anne ve babaların yeni doğan veya biraz daha büyüyen çocuklarının bakışlarına dikkat etmeleri ve ufak bir durum hissetmeleri halinde hemen bir uzman hekime başvurmaları gerekir. Erken teşhis tedavinin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.