İki ve dört yaşları arasında çocuklarda göz kayması ortaya çıkması açısından önemli bir dönemdir. 3 Yaş Göz Kayması ihmal edilmemelidir. Bu dönemdeki kaymalar ara sıra olan dışa kayma veya içe göz kayması şeklinde ortaya çıkabilir. Normal görme sırasında her iki göz aynı noktaya bakarken, göz kayması sırasında gözler birbirinden farklı yönlere bakar. Göz kaymasının en önemli sebebi göz küresini dışarıdan hareket ettiren göz kaslarındaki bir koordinasyon bozukluğunun olmasıdır veya görme bozukluğu olmasıdır.

Göz çevresinde göze yapışık olarak bulunan altı adet kas bulunur. Bu kasların ikisi iç ve dışa hareketi, diğer dört kas ise aşağı ve yukarı hareketi sağlar. Gözlerin net görebilmesi için bu kasların uyum içerisinde çalışması gerekir.

3 Yaş Çocukta Göz Kayması

 

3 Yas Çocukta Göz Kayması Teşhisi Nasıl Konur?

 

Çocuklarda göz kayması teşhisi koyarken anne ve babalara bir takım sorular sorarak göz kaymasının nedenlerini bulmaya çalışırız. Ayrıca örtme açma testleri çocuğun muayene odasında uzak ve yakın objelere bakışı sırasında yapılan gözlemler ile kayma teşhisini yapıyoruz.

Bunun yanında kliniğimizde sıkça kullandığımız bir diğer yöntem ise; Plus optix foto tarama cihazıdır. Bu tarama cihazı da kayma tespitinde kullandığımız önemli bir gereçtir.

Çocuğun aşırı derecede strese girmesi, annenin erken doğum yapması, gözde oluşan miyop veya hipermetrop rahatsızlıklarının geç fark edilmesi göz kaymaları oluşabilir. Aynı zamanda çocuğun bir yerden düşmesi sonucu başına bir darbe alması sonucu da göz kayması olabilir. Ülkemizde akraba evliliklerinin çok fazla olmasından dolayı bu tip rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Çocuğun havale geçirmesi gibi rahatsızlıklardan dolayı göz kayması meydana gelmektedir. Çeşitli şeker hastalıklarına bağlı olarak da göz kayması oluşuyor.

3 Yaş Çocukta Göz Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Kliniğimizde, göz kaymalarında yapılan tedaviler sonucunda ameliyata gerek kalmayabiliyor. Bir süre çocuğun gözlük takmasını sağlayarak, problemi çözmeye çalışıyoruz.  Kırma kusurlardan dolayı göz kayması meydana gelmiş ise çocuklarda gözlük erişkinlerde çok kısa süren lazer ameliyatları ile çok hızlı bir şekilde iyileşme sağlayarak, problemi çözüyoruz. Bizim için ameliyat, her zaman en son çözümdür. Ancak gerek olduğunda riskleri en aza indirerek ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Göz kayması ameliyatlarının %80 gibi büyük bir bölümünde çok iyi sonuçlar elde ediyoruz. Özellikle 3 yaş çocuklarda gözlük tedavisi oldukça zordur. Sabır ve özenle takip edilmesi gerekir ve göz kayması rahatsızlığı ihmal edilmemesi gerekir.