3 aylık bebekte göz kayması neden olur? Her iki gözün farklı yönlere bakmasına göz kayması denmektedir. Bebeklerde şaşılık sık sık görülen durumlardan biridir. Tek bir gözde ya da her ikisinde de görülebilen sorunlardır. Bebeklik dönemlerinde ilk 18 ay göz kayması normal olarak belirtilir. Bunun nedeni ise,
bebeklerin göz sinirlerinin daha olgunlaşmaması sonucunda kaynaklanır. 3 aylık bir bebekte göz kayması tamamen normaldir. Ancak sürekli olarak meydana geliyorsa en kısa zamanda muayene edilmesi gerekmektedir.

 

Bebeklerde Göz Kaymasının Sebepleri

 

Peki 3 aylık bebekte göz kayması neden olur? Bebeklerde göz kaymasının birden çok sebebi bulunuyor. En sık görülen belirtilerinden biri, yatkınlıktır. Eğer annede veya babada şaşılık var ise, bebekte de görülebilmektedir. Buna ek olarak; yüksek ateş, gözdeki sinirlerin zedelenmesi, gözde tümör, kızamık, göz tansiyonu, epilepsi, göz kanseri, down sendromu, erken doğum ve buyun kökünün basık olması şaşılığa neden olabilen sebeplerdir. Aynı zamanda optik kırılma sorunları göz kaymasına neden olmaktadır.

 

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri Nelerdir?

 

3 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar bu  göz kaymasının belirtilerini bilmek önemlidir. Bebeklerin ilk 3 ayı göz kayması görülebilir. Bu durumun nedeni bebeğin göz ve beyin koordinasyonun tam anlamıyla sağlanmamasından dolayı oluşmaktadır. Pek çok belirtisi ile göz kayması sorunlarını anlayabilirsiniz. Belirtileri ise; baş ağrısı, göz yorgunluğu, bebeğin bir tarafa eğik olarak bakması, her iki gözün aynı anda hareket etmemesi ve bebeğin göz bebeklerinin farklı noktalara bakması gibi belirtileri vardır.

 

Bebeklerin Şaşı Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

 

Bebeklerde görülen göz kaymasını anlamanın en iyi yolu, simetriye dikkat etmektir. Bebeğiniz bir noktaya baktığında göz bebekleri simetrik olmalıdır. Ancak bebeğinizin göz bebekleri simetri değilse, şaşılık olduğu anlaşılır. 3 aylık bebekte göz kayması neden olur ve nasıl tespit edilir? Eğer bebeğiniz 3 aylıksa göz kayması olup olmadığını göz egzersizi yaparak öğrenebilirsiniz. Gözleri aynı anda hareket etmiyorsa göz kayması olabilir.

 

Bebeklerde Göz Kayması Tedavi Yöntemleri

 

3 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar bu göz kaymasının tedavi yöntemlerini de bilmek önemlidir. Bebeklerin göz kaymasını tedavi edebilmek için ilk olarak uzman bir doktora başvurmalısınız. Çünkü tedavi yöntemleri oldukça geniş kapsamlıdır. Doktorunuz gerek görürse göz kaymasını önleyebilmek adına ameliyat önerebilir. Aynı zamanda göz bandı, gözlük, göz damlası ve göz kayması için egzersizler ile tedavi edilmektedir. Bebeklerin göz kayması tedavisi genellikle göz bandı yöntemiyle tedavi edilmektedir. Sorun yaşanmayan göze bant uygulanır. Bu bant gözlerdeki kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Göz bandı bebeğe genellikle 2-3 saat boyunca takılmaktadır. Eğer şiddetli bir durum söz konusuysa bu süreç 6 saate kadar uzayabilir. Yine de bebeklerde göz kayması uzman doktorlar tarafından tespit edilmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.