2 aylık bebekte göz kayması neden olur? Dünyaya yeni gelen bir bebeğin bakımını üstlenen annesi veya bakıcısının dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan biridir. Özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen göz kayması erken teşhiste daha çabuk iyileşme süreci geçirir. Bununla ilgili olarak gerekli tedbirlerin zamanında alınması şartı aranır. Genel olarak bakıldığında yeni doğan tüm bebeklerde bu rahatsızlığın olması normaldir. Bebeklerin bakışında bir gariplik hissettiğiniz andan itibaren hemen bir hekime gitmenizde fayda vardır. İlk aylarda teşhis edilirse tedavi süreci çabuk ilerler. Bazı durumlarda 4 yaşa kadar bu kayma hissedilmeyebilir. Bu durumda ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekir.

 

Bebeklerde Göz Kayması

 

Yalnızca 2 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu değil genel olarak bebeklerde göz kayması konusu önemlidir.Göz kayması yaşayan bebeklerin göz bebekleri farklı noktalara doğru gider. Karşısındaki nesneye bir türlü odaklanamaz Gözlerde kayma olduğunda bu durum ara da kendini belli eder. Yeni anne olanlar bebeklerinin bakışlarını özellikle 2 aydan sonra daha net görürler. Kayma gibi bir durum hissederlerse hekime gitmelerinde fayda olacaktır. Göz kayması rahatsızlığı gözlerden birinin etrafında var olan kasların daha az çalışmasıyla ortaya çıkar. İlk 3 ayda fark edildiğinde tedavisi daha çok işe yarar. Kasların işlev bozukluğu gerekli tedaviyle düzeltilmezse ileride büyük sorunlar yaşatabilir. Bebeklerde göz kayması doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir.

 

2 Aylık Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

 

2 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan sonra bu kaymanın tedavi yollarını öğrenmek gerekir. 0-2 aylık bebeklerde yaşanılan göz kayması göz hekimlerinin bazı cihazları eşliğinde birkaç seansla çözülebilir. Bunun için uzman hekimin desteği ve bilgisi şarttır. Nesneye odaklanamayan bebeklerin tedavisi için teknolojik aletlerin desteği önemlidir. Göz kayması tedavisindeki en önemli etken erken teşhistir. Erkenden fark edilen göz kayması tedaviyle giderilebilir. 2 aylık bebeklerin göz kayması tedavisinin yapılması için hekimlerin tecrübesi gerekir.

 

Göz Kaymasına Neden Olabilecek Bazı Durumlar

 

2 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu önemli bir sorudur. Göz kaymasına farklı hastalıklar da sebep olabilir. Göz kaymasına neden olabilecek bazı hastalıklar; ateşli hastalıklar, beyin felci, bebeklik körlüğü, apert sendromu, beyinde su toplaması, göz kusurları, göz kası anormallikleri, katarakt, doğuştan oluşan kızamıkçık, retine kanseri, noonan sendromu, kafa travmaları ve kazalardan dolayı oluşabilen hastalıklardır.

 

Tedavi Edilmediği Taktirde Neler Olur?

 

Bebeklerde göz kayması ilk önce çok basit gibi dursa da zamanında tedavi edilmezde bazı ciddi sorunları da beraberinde getirir. Bebeklerde göz kayması tedavisi uygun zamanda yapılmazsa kalıcı görme kaybı, göz tembelliği ve derinlik algısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarak uzun süre devam eder.

 

Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

 

2 aylık bebekte göz kayması neden olur ve nasıl anlaşılır? Göz kaymasının anlaşılabilmesi için ilk faktör dikkatli olmak gerekir. Ufak bir sezgi de anında
müdahale için hekime gitmek gerekir.