Bebeklerde görülen göz kayması durumu tıpta iki ayrı şekilde incelenmektedir. Bunlardan birincisi, gözlerin içe doğru yani buruna doğru kaydığı Konjenital Ezotropya durumudur. İkincisi ise, gözlerin dışa, yukarı ya da aşağı şeklinde kayma durumu olan Ekzotropya durumudur. Peki 2 Aylık Bebeklerde Göz Kayması Normal mi ?  Yeni doğan bebeklerde göz kayması durumunun ara sıra yaşanması normal kabul edilir. Bu durum genellikle bebeğin 4. ve 6. ayı arasında düzeldiği görülmektedir. Bebek 6. ayını doldurduktan sonra da bu durumun devam etmesi, göz kayması rahatsızlığının olduğuna işaret olabilir.

2 Aylık Bebeklerde Göz Kayması Normal mi

 

2 aylık bebeklerde göz kayması mutlaka dikkatli bir muayeneden geçirilmelidir. Bu muayenede hem obje takibi hem de şaşılık testleri yapıyoruz. Bunun yanında göz kaymasına neden olabilecek sorunları araştırıyoruz. Örneğin doğumsal bir katarakt veya göz gelişimi problemleri göz kaymasına neden olabilmektedir.

 

Göz Kayması Tedavi Yöntemleri

 

Bebeklerde göz kayması tanısının konulması için uzman bir hekimden destek alınması gerekmektedir. Detaylı bir muayeneden geçirilmesi gereken bebeğe doğru bir tanı konulması çok önemlidir. Çünkü tedavinin erken başlaması olumlu sonuç alınmasına yardımcı olurken, geç fark edilen veya hiç fark edilmeyen göz kaymalarında, gözlere kalıcı kusurlar bırakabilmektedir.

Bebeklerde görülen göz kaymaları farklı nedenlerden oluşabilmektedir. Bunlar, göz içi tümörleri, doğumsal katarakt veya sinir felçleri gibi rahatsızlıklardan ileri gelebilir. Öncelikle doğru tespitin yapılması gerekmektedir. Bu sebeplerden birinin olması durumunda, öncelikle bu hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Ardından başka bir sorun tespit edilmez ise, hastanın durumuna göre tedavi veya ameliyat ile göz kaymasından kurtulması sağlanır.

Bebeğin durumuna göre, göz kayması ameliyatı ikinci kez yapılabilmektedir. Bu durumda ebeveynler telaşa düşebilir, fakat ameliyattan korkulmaması gerekir. Özellikle doğumsal kaynaklı olan göz kaymaları ameliyatsız tedavi edilememektedir.

 

Göz Kayması Ameliyatlarımız

Yaptığımız birçok operasyonun yanında bebeklerde görülen göz kayması durumları için muayene ve gerekli durumlarda ameliyat hizmetleri de sunmaktayız. Göz kayması içe doğru veya dışa doğru göz kayması tedavisini gerçekleştiriyoruz. Bu rahatsızlıktan şüphelenen ebeveynler, fazla gecikmeden muayeneye gelmeli ve bu durumu ciddiye almalıdır. Öncelikle bebeğin göz kayması olup olmadığını saptamakta, var ise sebebini tespit ederek, tedavi ve ameliyat hakkında detaylı bilgi ve güvenli bir tercih olduğumuzu hissettirmekteyiz.

Kaynak